Vesvese

Vesvese
Bu haber 11 Ara 2010 Cts 12:29 tarihinde eklendi.
mm
      1 views
Paylaş:

Şeytan, edep dışı fena ve çirkin sözleri, şehvete dair bir kısım hayal ve hatıraları da kalbe atar. Dine, Allah‘a, peygamberlere ve mukaddesata dair çirkin sözler fısıldar. Bazen de, “Namazı kaç rekât kıldım, abdest alırken kolumu yıkadım mı, guslederken kuru yer kaldı mı“, şeklinde ardı arkası kesilmeyen vesvese (kuruntu) verir. Nitekim Sahabe-i Kiram‘dan bazıları Hz. Peygamber‘e (s.a.v),

“Ya Rasulallah, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder. Bu vesveseler bize zarar verir mi?“ diye sordular.

Hz. Peygamber (s.a.v):

“Bu gerçek imandır“ buyurdu.

Vesveseye müptela olan mümin, şeytanın iğvasına kapılıp amellerden geri kalmamalı, haram ve helallere karşı son derece duyarlı olmalıdır. Ayrıca Allah‘ı çok zikrederek, kalbi ve diğer latifeleri çalıştırmaya önem vermelidir.

Namazda vesvese geldiği zaman kendini toparlayıp sadece okuduğu sureleri düşünmelidir.

Bundan başka şeytanın vesveselerine karşı bir siper olan Felâk ve Nas Surelerini, manalarını da düşünerek çokça okumalıdır.

(Semerkand Dergisi‘nden)

Paylaş:
"Vesvese" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
mehmet;

selamalekum sevvgili müslüman kardeşlerim.. öncelikle hepinizden ALLAH (C.C) RAZI OLSUN .. ben öncelikle kendimi tanıtayım benim derdime inşALLAH bu tür dini bilgiler derman olacaktuır elbette ama ben size şunu soracağım ben aşırı derecede dindar bir insanım tevhidi şeriatı bilen insanlara islamı anlatan bir insanım ama yakşalık 12 aydır yani bir senedir bu vesvese hastalığıyla uğraşıyorum içimden haşa ALLAH’A küfürlü sözler geçiyor ne olur bana yardımcı olun şu an çok kötü bir durumdayım dinden çıkmışmıyımdır imanı zarar görmüşmüdür kendimden şüphe ediyorum .. şimdiden ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM..


10.08.2011 0:39
  tanyurd;

  ve aleykum selam güzel kardeşim.
  Öncelikle rabbim yar ve yardımcınız olsun.. vesvese müslümanların en büyük tehlikeye arzeden hastalıklarından birisidir. Şeytanidir, nefsanidir.
  İfade ettiğiniz gibi sizde hasıl olan vesveseleriniz eğer sadece içinizde meydana geliyorsa, siz bunu aklen tasdiklemiyor ve dil ilede ifşa etmiyorsanız bundan mesul değilsiniz. Zira vesvese ve nefis içtedir ve bunun önüne geçmek pek mümkün değildir.Allah dile dökülmeyen vesveselerden bizleri mesul tutmamıştır. Dua edip, allaha sığınmaktan başka yapabilecek bişeyimiz yoktur. Abdestli dolaşmaya gayret ediniz. İlim meclislerinde bulunmaya çalışıp Kitabullah ile hemhal olmaya özen gösteriniz.

  Rabbim dertlerinizi gidersin inşaallah.
  Selam ve dua ile.


  12.08.2011 11:48
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Misyonerlerin Türkiye’de faaliyetleri yayınla sürüyor.
Allah’u Teala (Celle Celaluhu) Asr suresinde hüsrana uğrayan ve kurtuluşa...
Diyanetten “KUR’AN YOLU” adlı Tefsirli Meal skandalı
Diyanetten “KUR’AN YOLU” adlı Tefsirli Meal skandalı Ali Eren Hocaefendi,...
İmam-ı Rabbani Hazretleri’nden Ramazan-ı Şerif Fazileti
Lutf ettiğiniz kıymetli mektup, bizleri mübarek Ramazan ayında şereflendirdi. Bunun...
Kuran ve Sünnete Göre Tesettür – Mustafa Özşimşekler
Tesettür Allahın kesin bir emri olmasına rağmen maalesef son zamanlarda,...
haber kategorileri
 • Kategori yok
facebook
çok okunanlar
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.